Zadar - zachody słońca Hitchcocka

Wakacje za pasem. Kto jeszcze nie zaplanował swojego urlopu czym prędzej powinien to zrobić, a kto już dawno zorganizował swój letni wypoczynek, ten z pewnością odlicza dni do upragnionego wyjazdu. Ulubione wakacyjne miejsce Polaków? Z pewnością wysoko na takiej liście będzie Chorwacja. I właśnie do tego państwa chcemy Was dzisiaj zabrać. Konkretnie do północnej części Dalmacji, niegdysiejszej stolicy tego regionu – Zadaru. Doskonałe wino, urocze palmy i delikatna adriatycka bryza. Półtorej godziny lotu „prosto z Poznania” i macie to wszystko na wyciągnięcie ręki.

Spacerując po zadarskim Starym Mieście, położonym na półwyspie, aż trudno sobie wyobrazić, iż w ostatnich 100 latach dwukrotnie zostało ono niemal doszczętnie zrównane z ziemią. Dzisiaj Zadar tętni życiem, kusi wąskimi południowymi uliczkami, uroczą nadmorską promenadą oraz zachodami słońca, o których Hitchcock mówił, że są najpiękniejsze w świecie! Czy trzeba większej rekomendacji?

11 ZADAR ZACHODY SŁOŃCA HITCHCOCKA2

11 ZADAR ZACHODY SŁOŃCA HITCHCOCKA4

Co więc konkretnie zobaczyć w Zadarze i dokąd się przespacerować? Już spieszymy z odpowiedziami i proponujemy Wam kilka miejsc. Zaczynamy z najwyższego możliwego C. Propozycja idealna na koniec dnia - uczta dla ducha i zarazem dla ucha, czyli Organy morskie. Słychać je już z daleka! Składają się one z 35 polietylenowych rur o różnych długościach i szerokościach. Osadzono je pod kamiennymi schodami zadarskiej promenady. Tego nie da się nie usłyszeć!!! A może tak Zadar z góry? Proszę bardzo. W tym celu musimy pokonać ledwie 180 schodów 54-metrowej dzwonnicy Katedry św. Anastazji. Absolutnie warto!!!

11 ZADAR ZACHODY SŁOŃCA HITCHCOCKA5

11 ZADAR ZACHODY SŁOŃCA HITCHCOCKA6

Jeśli nogi Was po tym rozbolą lub zwyczajnie szukać będziecie miejsca na odpoczynek, zajrzyjcie na miejskie mury. Niemal w pełni zachowane mury obronne Zadaru zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2017 roku. Droga wytyczona ich szczytem pozwala na niespieszny spacer z pięknym widokiem. Po jednej stronie mamy starówkę, a po drugiej nową część miasta, za którą, o ile widoczność jest dobra, majaczą górskie szczyty. Brzmi nieźle? Na żywo jest jeszcze lepiej.

11 ZADAR ZACHODY SŁOŃCA HITCHCOCKA7

11 ZADAR ZACHODY SŁOŃCA HITCHCOCKA1

Ciekawostki, historie, opisy miejsc, mapa atrakcji i dużo zdjęć. Do takiego bonusu na koniec każdego wpisu już chyba zdążyliście się przyzwyczaić, prawda? Spacer po Zadarze już czeka na Was na blogu – nic tylko czytać, korzystać, a następnie odkrywać kolejne piękne miasto naszymi śladami. Serdecznie zapraszamy.

Przewodnik znajdziecie tutaj:
https://www.topoftheworld.pl/2023/05/zadar-spacer-po-miescie.html 
Do następnego!