Kutaisi - brama gruzińskiego raju

Wakacje 2023 przeszły już do historii. Jednak czy jest to powód do zaniechania podróży? Naszym zdaniem zdecydowanie nie! Uważamy wręcz, że to właśnie wojaże poza sezonem pozwalają na lepszy „reset umysłu”. Mniej ludzi, niższe ceny i przyjaźniejsze temperatury sprawiają, że jest zwyczajnie milej i jakby to ująć… „luźniej”. Nam taki styl zdecydowanie bardziej odpowiada. A Wam? Po tym krótkim wstępnie czas zdradzić gdzie zabieramy Was dzisiaj. Uwaga, uwaga… do Gruzji! Trzy i pół godziny lotu „prosto z Poznania” i znajdziecie się w całkowicie innym świecie – na malowniczym Kaukazie. Zapraszamy do Kutaisi.

12 KUTAISI BRAMA GRUZIŃSKIEGO RAJU2

Jeśli przylecicie do Gruzji tanimi liniami lotniczymi swoją podróż rozpoczniecie właśnie w Kutaisi - stolicy regionu Imeretia. Planujecie od razu, z lotniska, jechać nad morze lub do stolicy Gruzji? Zmodyfikujcie nieco te ustalenia. Zostańcie w Kutaisi i jego okolicach choćby na kilka dni. Zobaczcie skamieniałe ślady dinozaurów, odwiedźcie położone tuż za miastem klasztory Gelati i Motsameta, w El Depo skosztujcie najlepszych w tej części kraju pierożków Chinkali, a także wybierzcie się na suprę do jednej z wielu okolicznych winiarni. Tego wyjazdu nie zapomnicie na długo. Gwarantujemy!

12 KUTAISI BRAMA GRUZIŃSKIEGO RAJU3

12 KUTAISI BRAMA GRUZIŃSKIEGO RAJU4

12 KUTAISI BRAMA GRUZIŃSKIEGO RAJU5

Co konkretnie zobaczyć w Kutaisi i gdzie się przespacerować? Już podpowiadamy i proponujemy Wam kilka miejsc. Zaczynamy od najważniejszego zabytku - Katedry Bagrati. Świątynia powstała na początku XI wieku, lecz przez setki lat budynek leżał w gruzach po najeździe wojsk osmańskich. Obiekt został ostatecznie odbudowany w 2012 roku, przy sprzeciwach ze strony UNESCO, co spowodowało jego wykreślenie z Listy Światowego Dziedzictwa. A może tak Kutaisi z góry? Proszę bardzo. Na tyłach budynku Informacji Turystycznej, tuż obok Cafe Argo znajduje się dolna stacja kolejki linowej. Stąd można dostać się na drugi brzeg rzeki Rioni, do parku rozrywki, skąd roztacza się piękna panorama miasta. Co powiecie na wycieczkę poza Kutaisi? Wystarczy wsiąść w marszrutkę i dojechać do Kanionu Okatse. To tutaj znajduje się drewniana kładka, zawieszona dosłownie na skraju przepaści. W najgłębszych miejscach ma ona około 100 metrów, a główny punkt widokowy jest umieszczony na wysuniętej w głąb kanionu platformie. Możemy wymieniać dalej, ale po co psuć zabawę i podawać wszystko na tacy. To trzeba przeżyć na własnej skórze i dać się porwać w wir gruzińskiej przygody!

12 KUTAISI BRAMA GRUZIŃSKIEGO RAJU6

12 KUTAISI BRAMA GRUZIŃSKIEGO RAJU7

 

Dzisiaj ponownie mamy dla Was małą niespodziankę. Oddajemy bowiem w Wasze ręce aż 3 przewodniki z opisywanego przez nas miejsca! W pierwszym znajdziecie ścieżkę spacerową po Kutaisi, z opisem TOP lokalizacji, których naszym zdaniem nie można pominąć przy zwiedzaniu miasta. Z kolei następne dwa to szczegółowe przewodniki, dotyczące okolic Kutaisi, między innymi takich jak: Przełęcz Zekari, Jaskinia Prometeusza czy Rezerwat Sataplia. „Częstujcie się” nimi, korzystajcie, planujcie i koniecznie odwiedzajcie Gruzję! Serdecznie zapraszamy.

12 KUTAISI BRAMA GRUZIŃSKIEGO RAJU8

12 KUTAISI BRAMA GRUZIŃSKIEGO RAJU9

Przewodniki znajdziecie tutaj:

https://www.topoftheworld.pl/2018/06/spacerem-po-kutaisi_11.html

https://www.topoftheworld.pl/2018/06/okolice-kutaisi-czesc-i.html

https://www.topoftheworld.pl/2018/06/okolice-kutaisi-czesc-ii.html

Do następnego!