ZAKYNTOS

Planując urlop wyobrażamy sobie okoliczności przyrody, architektury czy doznania smakowe, wierząc, że podczas pobytu poddamy się magii danego miejsca, nabierając energii oraz urody.

Podczas wakacji podobnie zapragnęłam poczuć się jak bogini Afrodyta, wobec czego kierunek mojej podróży stanowiła Grecja.

Z bogatej oferty turystycznej tego regionu wybrałam Zakynthos, wyspę w archipelagu Wysp Jońskich w pobliżu zachodniego brzegu Peloponezu.

Kwiat Wschodu, jak przyjęło się nazywać to miejsce, czaruje niezwykłą intensywnością soczystych barw, zapachów wydzielanych przez bujną roślinność, łagodnie nastraja widokiem licznych zatok.

Najważniejszą z nich stanowi Zatoka Wraku. 

Do dziś nie została rozwiązana zagadka pojawienia się wraku statku na, uznawanej za najpiękniejszą na świecie, plaży.
Krążą rozmaite wersje jego historii: jedna mówi, że był to statek piracki, inna sugerujeumiejscowienie go przez Greków dla dodania wyspie atrakcyjności… Niezależnie, która z nich jest prawdziwa, tajemniczy statek na pewno stanowi symbol tego miejsca i punkt programu, którego nie można pominąć w czasie pobytu.

Istnieją dwie możliwości dotarcia do Zatoki Wraku.

Można zdecydować się na drogę wodną - statkiem lub lądową – autokarem.

W przypadku drogi lądowej celem jest dotarcie do klifu, z którego rozpościera iście rajski widok, inspirujący do sesji zdjęciowych, którymi warto uraczyć przyjaciół po powrocie. Gwarantuję, że wywrą na wszystkich wrażenie, a i Wy będziecie mieli niesamowitą pamiątkę, cieszącą wspomnieniami.

Wybierając wodny sposób dotarcia do Zatoki Wraku, ujrzymy to miejsce z innej perspektywy – docierając na wyjątkowej urody plażę.

Trwający około godziny rejs zachwyca pięknem otaczającej nas natury, zaskakujących odcieni błękitu, turkusu, lazuru, które wprawiają w oszałamiający stan i wrażenie znalezienia się w innej rzeczywistości. 

Kąpiel w krystalicznie czystej wodzie zatoki stanowi moment kulminacyjny wyprawy, a obecność licznych turystów w żaden sposób nie odbiera radości z przybycia. Warto chłonąć każdą chwilę, ponieważ czas w zatoce podczas wycieczki jest ograniczony. Ogromne zainteresowanie tą atrakcją pozwala spędzić każdej grupie na beztroskiej kąpieli maksymalnie czterdzieści minut.

Oprócz darów natury warte odwiedzenia są również miejsca tchnięte ludzkim geniuszem i talentem. Do nich zapewne należy Muzeum Bizantyjskie, znajdujące się w stolicy wyspy, na placu Solomosa. Ten niesamowity architektonicznie gmach został odbudowany zaledwie siedem lat po tragicznym trzęsieniu ziemi, mającym miejsce w 1953 roku i pochłaniającym dorobek kultury Zakynthos.

W Muzeum możemy zapoznać się z dziełami sztuki okresu bizantyjskiego jak i obrazy współczesnych, sławnych artystów. Nie planujmy wizyty w poniedziałki, ponieważ tego dnia muzeum jest zamknięte dla zwiedzających.

Patronem wyspy jest św. Dionizos. By czuwał nad naszym udanym pobytem, warto odwiedzić świątynię dedykowaną jego imieniu – Kościół Dionizosa.

Znajduje się na południowym nabrzeżu miasta, niedaleko przystani promowej. Szczątki świętego spoczywają w srebrnym sarkofagu we wnętrzu tej największej na wyspie świątyni.

Kultura grecka od zarania dziejów rodziła najwybitniejszych twórców, artystów, filozofów, zatem mamy możliwość dostarczenia obfitej strawy duchowej.

Coś dla ducha, coś dla ciała!

Grecka kuchnia słynie ze swych walorów smakowych na całym świecie. Zatem nie można sobie odmówić atrakcji dla naszego podniebienia! 

Jednym z lokalnych specjałów jest Stifado z królika. To potrawka z króliczego mięsa, duszona w pomidorach, doprawiona specjalnie dobranym zestawem ziół, w których dominują goździki i cynamon.

Także Lamb Kleftiko stanowi przysmak kuchni regionalnej, jednocześnie cieszącej się popularnością wśród turystów. Wolno pieczona jagnięcina serwowana w sosie z pomidorów z dodatkiem ziemniaków, papryki oraz zapiekanego sera feta dostarczy nam wrażeń gastronomicznych, których zapach i smak będzie nam długo towarzyszył w pamięci.

Obfity posiłek należy w Grecji zwieńczyć deserem! 

Polecałabym na tę okazję Kadaifi - przypominające wizualnie cienki makaron ciastko faszerowane orzechami, zatopione w syropie cukrowym.

Doskonała uczta wspaniale kończy dzień na wyspie i pozytywnie nastraja do udziału w licznych atrakcjach także nocnego życia.

Jeśli po szeregu dziennych atrakcji - wędrówek, kąpieli i zwiedzania nie czujecie senności, a pragnienie dalszych doznań - wyspa Was nie rozczaruje! Rozmaitość klubów, w których możemy oddać się pasji tanecznej, śpiewowi i szeroko pojętej radości życia, zadowoli najbardziej wymagających urlopowiczów!

Oferta turystyczna wyspy jest bardzo dobrze przygotowana na szereg oczekiwań wakacyjnych: dla towarzyskich wypadów z grupą przyjaciół, romantycznych oczekiwań zakochanych par, jak i rodzin z dziećmi. 

Τα λέμε στο νησί της Ζακύνθου!
Do zobaczenia na wyspie Zakynthos!