Mediolan Bergamo

Milano, Milano! Moda, sport, architektura - Mediolan to jedno z najsłynniejszych miast na świecie, a tym samym jedno z najczęściej wybieranych przez turystów. Nigdy nie było nam „po drodze”, ale w tym roku podjęłyśmy z N. decyzję, że nie odpuścimy i przy okazji jednej z promocji Ryanaira kupiłyśmy bardzo tanie bilety prosto z Poznania. Loty odbywają się do Bergamo, skąd można dostać się do Mediolanu, ale my podczas naszej wycieczki poświęciłyśmy też chwilę na to, by zwiedzić także i to miasto i zdecydowanie radzimy Wam zrobić to samo! 

Odliczałyśmy dni do tej podróży, aż w końcu przyszedł czas na spakowanie walizki i jazda na lotnisko. Na Ławicy oczywiście kawa przy wiszącym fortepianie, szybka odprawa i lecimy! 

Lądujemy w Bergamo, które jest oddalone o ok. 50 km od Mediolanu, czyli całkiem blisko jak na port tego typu. Przed wylotem poczytałyśmy nieco o jednym i drugim mieście i uznałyśmy, że zanim wybierzemy się do „stolicy mody” czy też „stolicy włoskiej piłki”, spędzimy trochę czasu w Bergamo. 

Miasto dzieli się na dwie części - Dolne jest bardziej współczesne i nowoczesne, natomiast Górne Miasto to część z historycznym centrum. Obie łączy pierwsza atrakcja, którą polecam - kolejka Funicolare wybudowana pod koniec XIX wieku. Początkowo funkcjonowała jako kolejka parowa, a obecnie jest kolejką elektryczną. To nie tylko atrakcja sama w sobie (kto nie lubi małych, uroczych kolejek? ;P ), ale także najlepszy moim zdaniem sposób podróży między dwiema częściami Bergamo. Alternatywą jest autobus miejski albo po prostu schody w rejonie torów kolejki. 

Jeśli jednak zdecydujecie się na pieszą wycieczkę, a to także polecamy, po drodze miniecie zabytkową bramę Porta San Giacomo z przepięknymi widokami - idealnymi również na fotki na social media ;) 

Mediolan Bergamo

Historyczne miasto, czyli Citta Alta jest wyjątkowo urokliwym i malowniczym miejscem i aż żal, że tak wielu turystów od razu po wylądowaniu decyduje się na dotarcie do Mediolanu zamiast obejrzeć to włoskie miasteczko. Stare Miasto położone jest na wzgórzu. Urzekają charakterystyczne kamienice i okna z okiennicami. Na wielu urokliwych uliczkach rozchodzi się… zapach pizzy. Czy można bardziej „włosko” zacząć podróż? 

Będąc w Bergamo warto zajrzeć też na Wieżę Miejską, która znana jest także jako Campanone. Została wzniesiona w XII wieku i ma niemal 53 metry wysokości. Początkowo służyła jako dom rodu Suardi, jednej z najważniejszych rodzin w XII wieku. Później służyła jako miejskie więzienie. 

Obecnie można z niej podziwiać panoramę starożytnego miasta. Na szczyt wieży dostaniecie się pieszo pokonując 230 schodów lub windą. Osobiście polecamy jednak schody - żeby tradycji narzekania i powtarzania „jeszcze trochę” stało się zadość :) Poza tym - widok wynagradza te 230 stopni. 

Spacerując po starym mieście natraficie na szereg ciekawych architektonicznie budowli, w tym głównie świątyń. 

Udajmy się jednak do Mediolanu, bo to było głównym celem podróży. Z Bergamo istnieją bardzo dobre połączenia między miastami, także te bezpośrednio z lotniska. Po kilkudziesięciu minutach jesteście już na miejscu. 

Mediolan jest drugim co do wielkości miastem we Włoszech, a zarazem stolicą Lombardii. Na świecie kojarzy się przede wszystkim z modą i piłką nożną. Pierwsze ma związek z licznymi pokazami mody, tygodniem mody i butikami najbardziej znanych projektantów. Drugie z dwoma klubami - Interem Mediolan oraz AC Milan. 

Mediolan to ciekawe pod względem zabytków i architektury miasto. Najwięcej tych najbardziej imponujących z zewnątrz i środka stanowią budowle sakralne. 

Od strony logistycznej nie jest to miasto, które łatwo się zwiedza. Jeśli jesteście nastawieni na zwiedzanie i atrakcje turystyczne znajdźcie nocleg najbliżej „turystycznych klasyków”, czyli historycznej części miasta, po której ze spokojem można poruszać się pieszo. 

Wiosna to dobry czas na wizytę, jeśli liczycie na mniejszą liczbę turystów, których latem zapewne jest więcej. Co zobaczyć? 

Katedra o Plac Katedralny to „must see” podczas wizyty w Mediolanie. Katedra jest jedną z największych na świecie i naszym zdaniem jednym z najpiękniejszych. Ogromny budynek może przytłoczyć, ale warto poświęcić na to nieco więcej czasu, by docenić całokształt. Fasada jest nie tylko olbrzymia, ale przede wszystkim bogato zdobiona i wyjątkowo charakterystyczna. Wejście do katedry jest biletowane, ale zdecydowanie polecamy. Po pierwsze, wnętrze jest równie imponujące, po drugie, można dzięki temu wejść na dach katedry, z którego można podziwiać przepiękne widoku. 

Na Placu Katedralnym, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych dla tego miasta. Zainteresowanym historią polecamy Muzeum Katedralne oraz część archeologiczną. W muzeum ciekawym elementem jest imponująca kolekcja rzeźb. Na placu stoi także pomnik Vittorio Emanuele II na koniu. 

O tym panu dowiecie się także nieco idąc kawałek dalej, ponieważ przy placu znajduje się Galleria Vittorio Emanuele II, która jest najstarszym włoskim centrum handlowym, a zarazem jedna z najpiękniejszych galerii handlowych. Zarówno sam budynek jak i - a właściwie przede wszystkim - imponują zdobienia i malunki, których jest ich tam wiele. W budynku znajduje się też jedyny na świecie hotel 7-gwiazdkowy - The TownHouse Galleria, w którym znajduje się muzeum poświęcone Leonardo da Vinci. 

Kolejnym punktem obowiązkowym zwiedzania jest też Piazza Della Scala, w tym słynny teatr La Scala. Polecamy wejść do środka i na lożę znajdującą się na trzecim piętrze, ponieważ stamtąd najlepiej można podziwiać słynne audytorium. 

Na placu znajdują się też Pałac Marino będący siedzibą urzędu miasta oraz Gallerie d’Italia ze zbiorami sztuki z XIX i XX wieku. 

Warto wybrać się też na Piazza Sempione, na którym wznosi się łuk triumfalny Arco della Pace, czyli Łuk Pokoju, który wybudowano na polecenie Napoleona Bonaparte. 

Po powrocie z włoskiej przygody uznałyśmy, że jest to zdecydowanie opcja na kilka dni, choć oczywiście można zdecydować się na dłuższy pobyt. Polecamy jednak pamiętać o tym, by nie skupiać się na samym Mediolanie, ale skorzystać też z możliwości zobaczenia urokliwego Bergamo. Szczególnie, że dostaniemy się tam Prosto z Poznania.