Kopenhaga

Dlaczego Duńczycy to najszczęśliwszy naród świata? Już od początku kwietnia 2024 r. będzie się można o tym przekonać w wygodny i szybki sposób. Z Poznania startują bezpośrednie loty do Kopenhagi.

 

Stolica Danii ma w sobie wiele uroku. Jeżeli więc dysponujemy kilkoma wolnymi dniami, to warto zarezerwować bilety i poznać to wyjątkowe miasto. My podpowiadamy, co warto zobaczyć w Kopenhadze, by uznać ten wyjazd za udany.

Na początek proponujemy…Muzeum Szczęścia. Tak, naprawdę takie istnieje i mieści się przy ulicy Admiralgade 19 w Kopenhadze. Twórcy tego muzeum dzielą się tym, co znają najlepiej, czyli swoim nordyckim sposobem na szczęście. Tłumaczą na czym polega fenomen hygge-uczucia „przytulności” zawartego w minimalizmie i zdrowych relacjach społecznych i rodzinnych. Część eksponatów muzeum angażuje odwiedzających na poziomie osobistym, oczekując indywidualnych przemyśleń dotyczących szczęścia oraz szczęśliwych wspomnień spisanych na karteczkach. Goście muszą być też gotowi na wyzwania. Pojawiają się na przykład pytania, która część ust Mony Lisy się uśmiecha? Co zrobiliby, znajdując leżący na ziemi portfel?

Uśmiechnięci i zrelaksowani udajemy się do Muzeum Carslberga. Obiekt znajduję się w oryginalnym browarze Old Carlsberg, który został założony w 1847 roku. Jeśli zdecydujemy się na taką atrakcję, to czeka nas aż godzinna wyprawa w świat piwa. Dowiemy się, jak wygląda proces jego produkcji i jakich używa się do tego sprzętów. To naprawdę spora porcja wiedzy. Osoby lubiące ten trunek ucieszy degustacja na koniec zwiedzania (wliczona w cenę biletu).

Teraz już w szampańskich nastrojach możemy odwiedzić Ogrody Tivoli, w których Duńczycy zapominają o codziennych obowiązkach i bawią się całymi rodzinami. Ten park rozrywki powstał w 1843 r. w myśl hasła, że „bawiący się ludzie nie myślą o polityce”. Aktualnie jest jednym z największych tego typu miejsc na świecie i najpopularniejszym parkiem rozrywki w Skandynawii. Jednym z pierwszych gości parku był Hans Christian Andersen, duński pisarz, którego baśnie są dobrze znane w Polsce. Odwiedzającym radości dostarczają kolejki górskie, karuzele, tematyczne altany i ogrody oraz liczne restauracje i kawiarnie.

Odważnym polecamy kolejkę górską Rutsjebanen, która jest jedną z najstarszych drewnianych kolejek na świecie. Jej obsługa nie została zautomatyzowana, przed nadmiernym rozpędzaniem się chroni ją odpowiedzialny za ręczne hamowanie operator.

A że nie samą rozrywką…Tuż przy granicy ogrodów Tivoli znajduje się Glyptotek-okazałe muzeum i galeria sztuki. Wnętrza wypełniają dziesiątki marmurowych posągów ze starożytnej Grecji i Rzymu oraz francuskie i duńskie malarstwo. Za ideą powołania do życia tego miejsca przemawiała zarówno chęć stworzenia przestrzeni do ekspozycji zbiorów, jak i oazy w centrum miasta. Wewnętrzny dziedziniec Glyptotek wypełniono bujną roślinnością, tworząc piękny, ukryty przed oczami ulicy ogród zimowy.

Po pierwszych atrakcjach w Kopenhadze czas na lunch. Najpopularniejsze danie to smørrebrød- słynne duńskie kanapki, zwykle podawane na ciemnym, żytnim chlebie, z ziarnami słonecznika i otrębami, czyli rugbrød. Na chlebie różności, tak obficie podane, że kromki chleba wcale nie widać – możemy wybrać kanapki ze śledziem, z łososiem, z krewetkami, smażoną gładzicą (ryba) czy wędzonym węgorzem i jajecznicą. Można również zdecydować się na wersję dla mięsożerców – z tatarem, z pieczenią wołową, z gorącym pasztetem z wątróbki, z mięsem mielonym. Pomimo, że smørrebrød to kanapki, zwykle je się jak danie – za pomocą noża i widelca. Mnóstwo miejsc na posiłek można znaleźć w Nyhan. To miejsce legenda, ciąg kolorowych kamienic odbijających się w lustrze wody pełnej zacumowanych statków. Mówi się, że to najdłuższy bar w całej Skandynawii, który nigdy nie śpi.

Z przystani Nyhan odpływają w turystyczne trasy statki wycieczkowe. Podczas rejsu przepływamy niedaleko kopenhaskiej Opery, zespołu pałaców Amalienborg i Christianborg, Biblioteki Królewskiej czy słynnego pomnika Małej Syrenki.

 kopenhaga

Jeżeli podróżujemy z dziećmi warto odwiedzić w Kopenhadze fantastyczne akwarium Den Blå Planet. W trakcie wizyty możemy obserwować okazałą ilość gatunków morskich i oceanicznych zwierząt. Od małych rybek, ośmiornic, rekinów, wydr aż po ogromne ryby. Całość podzielona została na różne obszary tematyczne i każdy z nich został odpowiednio dopracowany, dzięki czemu odwzorowuje warunki naturalne. Do największych atrakcji akwarium zalicza się imponujący zbiornik o nazwie „zimna woda" o wysokości 15 m, w którym pływają dorsze, halibuty, kraby oraz w sezonie letnim lwy morskie!

Jedną z najprzyjemniejszych dzielnic Kopenhagi jest Christianshavn. Można pospacerować nad Christianshavn Kanal, w rezerwacie przyrody Christianshavns Vold, czy zielonym nadbrzeżem Stadsgraven. Panuje tu cisza i spokój, dookoła piękna portowa architektura oraz przyroda. Podczas wycieczki do Christianshavn warto zajrzeć do dzielnicy Christiania – tak zwanego wolnego miasta, które zasłynęło jako ośrodek ruchu hippisowskiego. Obecnie jest to miejsce o oryginalnej atmosferze i przypomina niewielką wiejską osadę w centrum stolicy. W Chrystianii obowiązuję zakaz robienia zdjęć.

Stąd można dotrzeć na wyspę Holmen, a następnie do Reffen. To najbardziej gorąca scena kulinarna w Kopenhadze, międzynarodowa atmosfera i potrawy z całego świata. Po drodze można również zobaczyć najsłynniejszą restaurację Noma i jej szklarnie. 

Przedstawione atrakcje to tylko mikroskopijna część tego, co stolica Danii ma do zaoferowania. Rezerwujcie bilety, odkrywajcie Kopenhagę i duńską receptę na szczęście.

Loty do Kopenhagi bezpośrednio z Poznania od 2 kwietnia 2024 r.

Dwa razy w tygodniu-we wtorki i soboty.