Prosto z Poznania na północ

Cześć! Co powiecie na maj na Wyspach Brytyjskich? Wszak długi weekend już za nami i większość z Was pewnie spędziła go gdzieś w świecie, ale są też tacy, którzy dopiero za chwilę będą szukać pomysłów oraz inspiracji do podróży. I my właśnie przychodzimy do Was z pewną ideą. Proponujemy Wam kilka dni w jednym z najpiękniejszych miast Europy. Byliśmy i sprawdziliśmy – tam naprawdę jest cudnie. Uroczo i niezwykle klimatycznie. Dzisiaj zabieramy Was do Edynburga.

 

Szkocji w ogóle nie było w naszych tegorocznych planach. Czysty „spontan”. Szybkie kupno biletów, pakowanie i podróż. I wiecie co? Kto mówi, że Edynburg to jedno z piękniejszych miast Starego Kontynentu, rzeczywiście nie myli się! Kolorowe kamienice, wiktoriańska zabudowa, klimatyczne cmentarze w samym centrum, wzgórze chcące być drugim Akropolem, czy drugi co do wysokości pomnik pisarza na świecie. A wszystko to pod czujnym okiem zamku, który bacznie przygląda się temu, co dzieje się u jego stóp ze szczytu majestatycznej skały. Magia dzieje się na naszych oczach! Właśnie, magia – wiecie, że to w Edynburgu J.K. Rowling szukała inspiracji tworząc miejsca i postaci na kartach powieści o Harrym Potterze?

1

2

3

4

Co więc zobaczyć w Edynburgu? Oto kilka z "must see". Jeśli potrzebujecie własnoręcznie wykonanej pocztówki ze stolicy Szkocji, to koniecznie wybierzcie się na Calton Hill. Mimo, że to ledwie 100-metrowe wzgórze, na które wdrapać można się po kilkudziesięciu schodach, to zapewnia malowniczą panoramę. To właśnie stąd wykonywanych jest większość zdjęć, jakie potem zdobią okładki przewodników czy foldery reklamowe Edynburga. W samym centrum nie możecie pominąć Grassmarket. Było to jedno z najważniejszych miejsc handlowych Starego Miasta. Tutaj w latach 1477 - 1911 odbywał się słynny targ bydlęcy. Natomiast we wschodniej części stała szubienica, na której wieszano skazańców. Dzisiaj to tętniący życiem plac z mnóstwem pubów i kawiarnianych ogródków. Będąc w Edynburgu warto też zapoznać się z historią pieska Bobby'ego. Ten niewielkich rozmiarów skye terrier zasłynął tym, że przez niemal 14 lat czuwał przy grobie swego właściciela. Stał się na tyle rozpoznawalny, że upamiętniono go w formie pomnika-fontanny w centrum miasta. Jeśli natomiast szukacie oddechu i chwili spokoju od zgiełku to koniecznie zajrzyjcie do Dean Village. To urokliwy zakątek, wchłonięty przez dużą aglomerację, który kiedyś był osobną wioską i prężnie działającym ośrodkiem młynarstwa.

5

6

7

Wszystko to, o czym piszemy, sprawdziliśmy na własne oczy. Edynburg przeszliśmy wzdłuż i wszerz, zajrzeliśmy niemal w każdy zakamarek i zwiedziliśmy okolice. Dlatego dzisiaj chcemy się z Wami tym podzielić. Oddajemy w Wasze ręce gotowy przewodnik „TOP 15 miejsc do zobaczenia w Edynburgu”. Są tu opisy zabytków, ciekawe fakty z historii, zdjęcia, punkty widokowe i wiele więcej. Jest też gotowa mapka ze wszystkimi atrakcjami. Nic tylko zacząć planować podróż.

„TOP 15 miejsc do zobaczenia na Edynburgu” znajdziecie tutaj - https://www.topoftheworld.pl/2022/04/edynburg-co-zobaczyc-top-15.html

Do następnego!