MAJORKA

O tym, że Majorka jest krainą beztroskiej zabawy, szalonych towarzyskich eskapad, kwintesencją tego co niesie ze sobą lato, dowiedzieliśmy się już ze słynnego przeboju muzycznego „Mallorca!”

Jeśli o jakimś miejscu są pisane radosne utwory, możemy być pewni, że jest to miejsce warte naszej uwagi, a tym bardziej obecności! 

Także i ja dałam się uwieść obietnicy niezapomnianych wakacji i wybrałam się na sławną, hiszpańską wyspę.

Sercem jest na pewno jej stolica - Palma de Mallorca. Stolica, która tętni życiem, kipi soczystymi kolorami, poraża od pierwszej chwili fenomenalną architekturą, kusi zapachami z licznych restauracji. Już pierwsze chwile w Palmie dają każdym elementem do zrozumienia, że czeka nas ogrom wrażeń dla wszystkich zmysłów!

Główną atrakcję stolicy stanowi katedra La Seu. Budowa w gotycko-renesansowym stylu świątyni rozpoczęła się w 1229 roku, a ukończona została dopiero po ponad trzystu latach. 

Jest to imponujących rozmiarów budowla, której wysokość nawy głównej lokuje ją w pierwszej trójce największych katedr na świecie. 

Obok wspomnianej katery do sławnych, stołecznych zabytków należy Pałac La Almudaina.
Został wybudowany w czasach dominacji muzułmańskiej i pełnił funkcję alkazaru czyli ufortyfikowanego pałacu. Kiedy w XIII wieku miejsce to przeszło pod władanie hiszpańskiej monarchii, zaczęły pojawiać się w nim znaczące zmiany architektoniczne. 

Efektem zaprowadzonych modyfikacji jest widoczna kombinacja stylu gotyckiego z nawiązaniami do sztuki muzułmańskiej, przykładowo charakterystyczne łuki od strony morza. Dziś, podczas urlopu, korzysta z Pałacu także Rodzina Królewska.

Dziełem z kolei „Matki Natury” Majorka może się poszczycić prawdziwą perełką, czyli przylądkiem Cap de Formentor. Docierając do tego miejsca nie można nasycić oczu widokiem lazuru morza, pięknem monumentalnych klifów czy bujnej, egzotycznej roślinności! Przemierzając tę okolicę odczuwa się niczym nieskrępowaną dziecięcą radość! 

Na szlaku turystycznym nie może zabraknąć wyjątkowej urody miasteczka Valldemossa, położonego w górach Sierra de Tramuntana. Także nasz znakomity rodak, Fryderyk Chopin pałał do tego miejsca szczególnym uczuciem. Docierając do miasteczka obcujemy z niezwykle malowniczą kompozycją; kwiatów między kamiennymi domkami na tle łagodnych wzgórz. Widok, który rodzi w każdym przybyszu chęć by tutaj zamieszkać!

Chopin pałał do tego miejsca szczególnym uczuciem. Docierając do miasteczka obcujemy z niezwykle malowniczą kompozycją; kwiatów między kamiennymi domkami na tle łagodnych wzgórz. Widok, który rodzi w każdym przybyszu chęć by tutaj zamieszkać! 

Niesamowitą atrakcją jest przejażdżka ponad stuletnim, drewnianym pociągiem, kursującym z Palmy do Soller. To portowe miasteczko zachwyca swoją urokliwą lokalizacją. Jednocześnie możemy chłonąć widok krajobrazu górskiego jak i błękitu morskich fal. Liczne restauracje stanowią wyśmienite zwieńczenie turystycznych spacerów po miasteczku.

Zasłużoną turystyczną popularnością cieszą się Smocze jaskinie Cuevas del Drach.
Podziemny krajobraz utworzony przez stalaktyty i stalagmity wprowadza wrażenie przejścia do innego świata! W trakcie wycieczki można także skorzystać z możliwości przepłynięcia łodzią, a eskapadę kończy koncert muzyki klasycznej, który w tych okolicznościach natury potraja doznania zmysłowe!

Po takich wrażeniach konieczny jest wypoczynek na plaży. Wartą polecenia jest Playa de Muro, zaliczana do najlepszych i najdłuższych na Majorce. Krystalicznie czysta woda i biały piasek sprawiają, że plaża ta jest chętnie uczęszczana także przez rodziny z dziećmi.

Niezwykłym odkryciem okazało się Cala Fornells, miejsce, które można określić mianem Monte Carlo Majorki. Wyborna architektura, porośnięta bujnymi kwiatami, turkus morskiej wody oraz znikome ilości turystów stanowią fundamentalne walory tej okolicy.

Restauracje na Majorce stanowią nie tylko przyjemne miejsce do wypoczynku po licznych spacerach. Kuchnia hiszpańska cieszy się dobrą sławą na całym świecie, a jedzenie na Majorce stanowi wręcz nieodłączny element lokalnego stylu życia. 

Niezwykle popularnym daniem na Majorce jest Paella. Potrawa na bazie ryżu z rozmaitymi dodatkami. Najczęściej serwowana jest w trzech wersjach: z owocami morza – paella de marisco,z różnymi rodzajami mięs – paella de carne lub paella mixta, czyli mieszanka owoców morza z kawałkami różnych mięs.W upalne dni nieoceniona jest warzywna zupa podawana na zimno, nazywana Gazpacho. Zawiera wiele minerałów i stanowi bardzo zdrowy posiłek.

radycyjnym daniem z Majorki jest Tumbet, popularne głównie wśród wegetarian. Jest często podawany jako dodatek do mięs lub jajka sadzonego. Majorka nie należy do dużych wysp, jednak skorzystanie w pełni z jej bogatej oferty turystycznej wymaga przemyślanego zaplanowania pobytu, by móc zdążyć nacieszyć się każdym upatrzonym na mapie miejscem.

Fakt, że można dotrzeć na Majorkę z Poznania zaoszczędza cenny czas, który warto przeznaczyć na rozkoszowanie się wyspą.