Cypr

Czy podczas jednej podróży można poznać kulturę grecką i turecką jednocześnie? Można – wystarczy wybrać się na Cypr. Choć zwykle organizujemy nasze wypady zagraniczne sami od A do Z, to tym razem skusiliśmy się na ofertę czarterową z wylotem prosto z Poznania. Jak nam było w Pafos? Świetnie! 

 

Choć lubimy sami planować nasze podróże, to czasem chcemy, by ktoś zrobił nieco za nas. Właśnie od tego są czartery i dlatego do Pafos wybraliśmy się z pomocą biura podróży. ,, 

Pafos, zarówno rejon jak i miasto to ciekawy ośrodek turystyczny i historyczny. Rozwinięte zaplecze turystyczne z luksusowymi hotelami, słoneczna pogoda i przepiękna promenada wzdłuż morza pozwalają na relaks z pięknymi widokami podczas urlopu. 

Wybraliśmy hotel w takim miejscu, by poza kąpielami w basenach i wylegiwania się na plaży móc także zwiedzać, a miejsc, które warto odwiedzić nie brakuje. Co ważne, w wiele z nich można dojść pieszo lub skorzystać z tanich przejazdów autobusami, które często zatrzymują się przy przystankach tuż przy hotelach. Jeśli macie „pewne” doświadczenia z komunikacją zbiorową np. w Grecji i obstawiacie, że Cypryjczycy są podobni to zapewniam Was, że nie – autobusy kursują według rozkładu. 

Cypr 1

W mieście Pafos można zobaczyć ruiny starożytnych budowli dosłownie na każdym kroku spacerując po starym mieście. Są to miejsca związane z historią i wpływem Greków, Imperium Osmańskiego, a także… Rzymian. Zdecydowanie nam to odpowiadało, bo lubimy łączyć spacery ze zwiedzaniem. 

Cypr 2

Punktem obowiązkowym zwiedzania są przepiękne Grobowce Królewskie. Podczas zwiedzania pamiętajcie, by patrzeć pod nogi, bo… drogę przecinają co jakiś czas biegające urocze jaszczurki. Grobowce zdecydowanie są ciekawą atrakcją. Większość znajduje się niżej niż ścieżki. 

Zdecydowanie polecamy wybrać się także do największych atrakcji. To m.in. Zamek w Pafos, Park Archeologiczny Kato Pafos ze starożytnymi mozaikami rzymskimi w Domu Ajona, Tezeusza i Dionizosa oraz kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa z kamieniem, przy którym według tradycji biczowano św. Pawła. 

Cypr 3

Atrakcją turystyczną jest również Skała Afrodyty, czyli formacja skalna przy plaży niedaleko Pissouri. Według legendy to właśnie w tym miejscu z wody miała wyjść zrodzona z morskiej piany Afrodyta – grecka bogini miłości, piękna i pożądania. Muszę przyznać, że ładnie to wygląda. 

Skorzystaliśmy także z możliwości wybrania się na Lara Beach, czyli tzw. plażę żółwi. Od lat 70. znajdują się tam miejsca lęgowe żółwi zielonych i Karetta. Ciekawa wycieczka dla dzieci i dorosłych. Pamiętajcie jednak o nakryciu głowy, bo czeka Was wiele otwartej przestrzeni. 

Cypr 4

Choć Pafos to druga strona wyspy, można przejechać także do Nikozji, czyli jedynej w Europie stolicy państwa podzielonej na dwie części z terytorium należącym do dwóch państw. Wybraliśmy się tam, by poczuć nieco tureckiej odsłony Cypru. Będąc tam skorzystaliśmy z okazji do zakupu przypraw i chałwy. Z części greckiej przywieźliśmy.. przyprawy i chałwę, ale w greckim wydaniu. 

Dlaczego Pafos nam się tak podobało? Bo to miejsce idealne do relaksu, zwiedzania, spacerów i jedzenia, czyli połączenie idealne na urlop, a właśnie tego potrzebowaliśmy – i to wszystko prosto z Poznania ;)