CYPR

Czasami zadajemy sobie pytanie dokąd się udać na urlop, zarówno w sezonie jak i poza sezonem turystycznym. Czasem też kojarzymy urlop z niespiesznym spędzaniem czasu, relaksującymi spacerami, otoczeni pięknymi widokami.

Nie planujemy wielkiej krajoznawczej wyprawy, która ma na celu ekspolorację zabytków danego regionu.

Odpowiedź na takie nasze wakacyjne marzenia stanowi Cypr!

Wyspa ta charakteryzuje się szczególnym urokiem. Już historia mówiąca o narodzinach bogini Afrodyty u jej wybrzeży, nadaje temu miejscu wyjątkową aurę. 

Z łatwością poddamy się czarowi Cypru rozpoczynając swoją przygodę od odwiedzenia Cape Greco. Ten chroniony park narodowy oszałamia możliwością odkrywania morskich jaskiń, nurkowania, pływania. Natomiast ciągnące się wzdłuż morskich klifów ścieżki przyrodnicze są idealnie przystosowane do przejażdżek rowerowych, a nawet konnych.
Otoczone jałowcowymi lasami dostarczą niezapomnianych widoków i poczucia odprężenia.

Szczególne wrażenie wywierają także prowadzące wprost do morza schody kościoła Agioi Anargyroi. Zakochani lub marzący o wielkim uczuciu, kierują się także na Monachus Arch - Most Miłości.

Sławę turystyczną Cypru przyniosły niesamowite plaże. Za najpiękniejszą w tym regionie jest uznawana Miejska Plaża Nissi Beach.

W szczycie sezonu plaża przyciąga głównie turystów skorych do wesołej zabawy i tańca w takt muzyki dobiegającej z okolicznych barów i klubów. Nissi Beach słynie z bogatego w rozrywki nocnego życia jak i ekscytujących sportów wodnych w ciągu dnia.

Ktokolwiek się na nią zdecyduje nie będzie miał czasu się nudzić!

Wspominałam, że z Cyprem związana jest legenda narodzin Afrodyty- greckiej bogini piękności, miłości i płodności. Wydarzenie to ma upamiętniać Skała Afrodyty, wynurzająca się z fal Morza Śródziemnego formacja skalna, lokalnie nazywana Petra tou Romiou

W pobliżu znajduje się też grota, w której bogini miała zażywać kąpieli, natomiast miasteczko Kouklia przyciąga turystów sanktuarium poświęconym Afrodycie, która stała się ikoną Cypru.

Na szczególną uwagę zasługuje Słone jezioro Salt Lake w Larnace.
Oprócz przepięknego otoczenia Słonego Jeziora w formie malowniczych wzgórz, miejsce to wabi turystów w okresie zimowym obecnością różowych flamingów. Widok niezwykłej barwy ptaków, wykonujących rytualne, godowe tańce zapiera dech i pozostawia niezapomniane wspomnienia.

Oprócz cudów natury warto zapuścić się w te rejony także z powodu dzieł ludzkich rąk.
Należy do nich jeden z największych meczetów na Cyprze, Świątynia Hala Sultan Tekke.

Jeśli poczujemy chęć zgłębienia lokalnej historii, czeka na nas Park Archeologiczny Kato Pafos. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, obejmuje on dawną stolicę Cypru, starożytne miasto Pafos. W tym miejscu możemy podziwiać ruiny czterech rzymskich willi, zamek Saranta Kolones, ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki Limeniotissa czy niespotykane w skomplikowanych wzorach mozaiki.

Na Cyprze można także cieszyć się wodospadami. Największy z nich to Wodospad Millomeris, sięga 15 metrów, a spadająca z tej wysokości, spieniona woda wywołuje wręcz hipnotyczne odczucia. Miejsce to zostało odkryte na szlaku turystycznym dopiero kilka lat temu. Dziś przyciąga głównie osoby spragnione spokoju, relaksu i poczucia kontaktu z
naturą w jej własnym rytmie.

Szczególną uwagę warto poświęcić cypryjskim smakom. 
Sztandarowym daniem Cypryjczyków jest Kleftiko – główny składnik stanowi jagnięcina.
Mięso pieczone jest w tradycyjnym piecu nazywanym ofton. Gorącą jagnięcinę, pieczoną we własnym sosie, podaje się z ziemniakami, marchewką, cebulą lub fasolą szparagową.

Kolejnym daniem popisowym jest Souvla - to danie przygotowuje się ze sporych kawałków mięsa, które są pieczone na długim szpikulcu nad węglem, a następnie całość opieka się na cypryjskim grillu zwanym foukou. Do souvla wykorzystuje się łopatkę jagnięcą lub karkówkę wieprzową. Rzadziej można spotkać przyrządzone z kurczaka.
Bardzo popularna jest także zupa Avgolemono – na bazie jajek i soku z cytryny. Cenione są jej walory zdrowotne. Jest stosowana przy przeziębieniach lub… po szalonej nocy na plaży, łagodząc dolegliwości.

Cypr stanowi kierunek podróży, na który możemy zdecydować się w zasadzie o każdej porze roku, gdyż w każdym okresie przedstawia swoje walory i atrakcyjność. Ponieważ na Cypr można wybrać się bezpośrednio z Poznania, możemy zaplanować wyjazd z wyprzedzeniem jak i poddać się spontanicznej wyprawie.Program1

Program1

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec ultricies posuere aliquet. Proin vitae orci eget odio mattis malesuada et vel lorem. In ullamcorper nec lacus ut pretium. Nullam malesuada condimentum dolor in pretium. Duis condimentum aliquam leo sed luctus. Praesent erat leo, vestibulum vestibulum convallis vitae, auctor sit amet nibh. Vivamus ut scelerisque enim. Praesent tortor magna, interdum eu eros nec, porta elementum turpis. Maecenas vestibulum, tortor eget auctor iaculis, odio lacus iaculis ex, sit amet varius risus justo eget nibh. Ut id odio placerat, laoreet mi at, placerat purus. Vestibulum non arcu pellentesque, interdum neque egestas, aliquam nibh.